Aktuality

N   Aktuálne informácie a ponuky:   N

 

jesenne vyzivove know how

Jeseň možno považovať za jedno z najnáročnejších období v roku. Deti nastupujú do škôlok, do škôl, obdobie dovoleniek sa skončilo a my sa vraciame späť do plného nasadenia. Slnečného svitu ubúda a postupne sa začína predvianočné obdobie plné zhonu.
Teraz viac ako inokedy je vhodné myslieť na prevenciu, ktorá zvyšuje naše šance na úspešné zvládnutie všetkého, čo jeseň prinesie. Kým v lete sa snažíme stravou ochladiť, počas jesene, a najmä v zime, je potrebné zahrievať sa a vyživovať predovšetkým obličky, ktoré sú takzvaným radiátorom ľudského tela.

Jeseň v kuchyni:
Obmedzme konzumáciu čerstvého ovocia a studených zeleninových šalátov. Uprednostňujeme uskladnenu koreňovú zeleninu, nakladanú zeleninu, cibuľu, cesnak a chren. Zeleninu konzumujeme krátko podusíme na pare – vďaka takejto úprave nestráca cenné vitamíny a svoju výživovú hodnotu. Do vody pod parák môžeme pridať trochu byliniek, prevoňajú jedlo aj kuchyňu. Zo živočíšnych bielkovín je vhodné uprednostniť králicie mäso a ako rastlinné bielkoviny sú vhodné napríklad strukoviny. Čo sa týka príloh, odpurúčam ryžu, pšeno alebo quinou. Z ovocia volíme uskladnené hrušky, slivky a jablká. Môžeme siahnuť po sušenom ovocí, ako spomienku na babie leto – kvôli obsahu cukru však pozor na množstvo, ktoré zjete. Nášmu tráveniu prospeje lokálna produkcia, zaujímajme sa preto o to, odkiaľ potraviny pochádzajú. S príchodom jesene je dobré sa postupne vrátiť k polievkam. Taká dobrá strukovinová polievka je výbornou alternatívou kvalitnej, nízkokalorické a vyváženej večere. Polievky nezahusťujeme zápražkou. Časť uvarených strukovín dáme bokom, rozmixujeme a vrátime do polievky.

Silu hľadaj v sirupe:
Pri stravovaní uľahčime telu prácu a dajme mu priestor na obranu pred pôvodcami chorôb. Obranyschopnosť môžeme stimulovať aj vhodnými výživovými doplnkami. Prvou voľbou sú jednoznačne sirupy švajčiarskej firmy nahrin.
V prvom rade Narosan čučoriedkovy a Brusnica Plus, ktorá chráni aj naše močové cesty. V prípade že na nás niečo lezie, siahneme po Tannen sirupe, ktorý uľahčuje vykašliavanie a pôsobí blahodárne na dýchacie cesty.

 

Pre deti:

Doporučujem Echinaceu v podobe sirupu, Eukasol sprej na imunitu a na zabránenie šírenia choroby medzi rodinnými príslušníkmi, taktiež na ľahšie dýchanie a pokojný spánok počas nádchy. Tymiánový krém, ktorým ja osobne synčeka natieram vždy po večernom kúpeli, ako prevenciu. Je však výborný na tlmenie bolesti počas choroby, na priedušky, na kašeľ a aj na zvýšenú horúčku.

Nezabúdajme však na dostatok spánku, vhodný pohyb a otužovanie. Sauna je výborným pokračovateľom po krásne strávených chvíľach vo farebnej jesennej prírode.
Sauna prevoňaná olejom z Jedle sibírskej či Levanduľovým olejom, je priam uvoľňujú im balzamom. Komu sauna nevyhovuje, tomu odporúčam kúpeľ celého telo alebo kúpeľ chodidiel, s niektorou z Bylinných kúpeľových esencií firmy JUST.

Prajem Vám príjemnú jeseň

Ivana Balvanová

zakladateľka Centra Vital Spa

Pre hlbšie poradenstvo a prípadne vyskúšanie bylinných produktov, navštívte naše priestory Centra Vital Spa, na Radvanská ulici 46 v Starom meste Bratislavy.
Telefonický nás môžete kontaktovať na čísle 0948 40 10 70
A mail nám môžeme napísať na adresu centrumvitalspa@gmail.com

 

 

Comments are closed